Во касерола ги ставаме да се соединат млекото, шеќерот, чоколадото, путерот.
Од кога смесата ке се изедначи тргаме од оган.
После 5 минути, малку да подизлади додаваме кршени орео колачи и сецкани ореви.
Соединуваме убаво и оставме во фрижидер 15 минути.
Потоа формираме бомбици кои ги валкаме во шарени трошки, или смесата ја стааваме во калап обложен со фолија, оставаме да се стегни, па сечеме на парчиња.
Сакав да добијам поголем контраст бело, црно, но не бев задоволна од изборот на белото чоколадо.Во секој случај се многу вкусни колачиве

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани