Во еден сад се соединуваат сите состојки за тесто, без претходно квасецот да втасува. Се замесува нелепливо тесто, средно меко.
Во една тава се става масло, се додава сецканиот праз, се пржи 10 минути, па се додавца сецканата пиперка.
Се зачинува и се трга од оган.
Нека подизлади, па се додаваат јајцето, павлаката, сирењето.
Од тестото се сучи округла кора, во средината се нанесува филот, се завиткуваат убаво краевите и средината се покрива сол ливчиња компир.
Се печи околу 25 минути на 200 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани