Во пакувањето имаше 15 кори, а за еден ролат потребни се 3, па од оваа количина направив 5 ролати.
1. Изварката измешајте ја со јајцата. Ако не е солена, посолете по вкус.
2. Измешајте го јајцето со млекото, маслото и пецивото.
3. Премачкајте една кора, ставете втора, па и неа премачкајте ја, ставете трета и на едниот крај ставете од изварката. Свиткајте во ролат и наредете ги во тава премачкана со масло.
4. Сите 5 ролати премачкајте ги со јајцето, наросете со сусам, исечете ги на парчиња по желба и печете во загреана рерна на 200 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови