Во просеаното брашно ставете сув квасец, сол и шеќер, промешајте. Додајте јајце, топло млеко и тестото. Оставете го да стаса.
Тиквата излупете ја и изрендајте ја, ставете ја во тавче, додајте 50 мл вода, шеќер и ванила, поварете малку додека не испари вода. Оревите ситно исечете ги со нож или изблендирајте на блендер само не многу ситно и додајте ги во тиквата.
Стасаното тесто рассукајте го, врз него рамно расподелете од филот и завиткајте во ролат. Ролатот ставете го во тепсија и оставете го 15 минути.
Печете го ролатот во загреана рерна на 250 степени 35 минути.
Готовиот ролат наросете го со шеќер во прав.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани