Прво ги правиме палачинките. Од сите состојки матиме тесто и печеме 4 поголеми палачинки (во тава бр.24).
Палачинките ги редиме една до друга за да се добие квадрат. Врз нив ги ставаме круговите шунка, го рендаме кашкавалот и врз него ги ставаме сечените маслинки. Мотаме ролат така што страните од ролатот при мотањето ги ставаме навнатре за да не ви истече филот при печењето.
Ролатот го ставаме во сад со матена белка, па во презла. Го ставаме на хартија за печење да се запече 5 минути на 180 степени. Го вадиме, го премачкуваме со зејтин и пак го враќаме уште 5 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови