Од сите состојки се замесува смеса.

Се изедначува смесата и се става во калап кој е обложен со фолија.

Се остава да олади.

Потоа се прелива со глазура од стопено чоколадо со масло.

Наздравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани