Брашното,киселата вода,ајварот и пецивото ги мешаме со лажица. Кога смесата ќе се соедини ја ставаме во плех и печеме отприлика околу 20 минути на 200 степени.
Ја вадиме кората и ја мотаме во влажна крпа.
Кога ќе излади ја одмотуваме кората и ја премачкуваме со павлака.
Шунката и краставичките ги рендаме и ги редиме врз павлаката.Посолуваме.Ја мотаме кората во ролат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови