Маргаринот го биеме со шеќерот во прав со миксер. Кога ќе се избијат ги додаваме жолчките и биеме уште кратко. Го ислкучуваме миксерот ги додаваме другите состојки и месиме со раце.
Тестото го делиме на два дела,во едниот ставаме инстант кафе а другиот останува бел. Тестата ги оставаме во фрижидер 30 минути., а потоа ги сучиме ги филоваме и виткаме ролти. Ги оставаме 10 минути во замрзнувач 10 минути ги сечиме и ги печиме на 180 степени околу 15 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови