Една идеја како да се искористи остатокот од пире.
Во пире додајте јајце, брашно, подсолете додајте зачини, измешајте смесата.
За фил
Кромидот испржете го додајте мелено месо, подсолете.
Магдоносот ситно исечете додајте кај меленото месо.
Со натопени раце земете тесто од пире, внатре ставете фил од мелено месо затворете со другиот дел на тесто. Направете окрула форма.
Прежете плескавици во загреано масло од двете страни.
Сервирајте со салата.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани