Испечати

Рециклирани плескавици од пире со мелено месо

Рециклирани плескавици од пире со мелено месо

Состојки

  • 500 гр Пире
  • 1 Јајце
  • 3 лажици брашно
  • За фил
  • 300гр мелено месо
  • 1 Кромид

Подготовка

Една идеја како да се искористи остатокот од пире.
Во пире додајте јајце, брашно, подсолете додајте зачини, измешајте смесата.
За фил
Кромидот испржете го додајте мелено месо, подсолете.
Магдоносот ситно исечете додајте кај меленото месо.
Со натопени раце земете тесто од пире, внатре ставете фил од мелено месо затворете со другиот дел на тесто. Направете окрула форма.
Прежете плескавици во загреано масло од двете страни.
Сервирајте со салата.
Добар апетит!