Во длабок сад ја ставаме пченката да вари. После пола час варење ја додаваме пепелта и вариме уште половина час, но со повремено мешање.
Се трга од оган, ладна се става во цедалка и се трие со раце за да излезат црнките од пченката. Потоа ја миеме и повторно ја ставаме на оган да вари околу 1 час. Ја тргаме од оган пченката, ја цедиме и миеме и повторно ја ставаме на оган да вари околу 2 часа. Варената пченка ја засладуваме со шеќер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови