Вака подготвената пченка има преубав, богат вкус. Пробајте -)

Подготовка
Големо тенџере со зафатнина од 5л. наполнете го до пола со вода и ставете на рингла да зоврие. Додадете го млекото, путерот и класчињата пченка. Варете на умерена температура додека пченката да се свари. Толку Ч)
Исцедете и послужете.

По желба, откако ќе ги исцедите класчињата, можете да ги запечете малку на скара или грил тава.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани