Најпрво ја вариме пченицата. Откако пченицата ќе се свари се остава во цедалка убаво да се исцеди (2-3 часа).
Во длабок сад ја додаваме пченицата, оревите, бисквитите и шеќерот во прав мешавме додека да се изедначат сите состојки. Украсубаме по желба

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови