Измешајте ги брашното, шеќерот и пецивото.

Во посебен сад изматете ги јајцата со јогуртот и растопениот путер.
Изматената смеса додајте ја во садот со сувите состојки.
Измешајте убаво со жица за матење да нема грутчиња.

2/3 од секоја вдлабнатина од калап за мафини наполнете ја со смесата.
Одозгора ставете полнење по желба и пак од смесата за мафини.

Печете ги на 200 степени, 18-20 минути.

Испечените мафини посипете ги со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани