Подготовка

1. Подгответе ја смесата за премачкување. Во еден сад ставете ги јајцето, газираната вода, маслото, брашното и пецивото. Промешајте убаво. Оваа смеса е за премачкување.

2. Подгответе го филот. Наутот изблендирајте го и измешајте го со јајцето.

3. За една пура пита земајте по 2 кори. Премачкајте ги со смесата, ставете од филот и замотајте. Одозгора пак премачкајте ги со смесата за премачкување.

Наредете ги во тава за печење и печете на 200 степени околу 20 мин

На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани