Една чаша која ја користам во мерките за оваа проја е од оние помалите шолји за чај односно 200 мл.
Ги матиме со миксер јајцата и потоа постепено ги додаваме сите други состојки, односно брашната двата вида, јогуртот, пецивото, солта и откако ќе добиеме хомогена смеса ги додаваме спанаќот и морковите, и со лажица мешаме.
Ја ставаме добиената смеса во набрашнета тава, ја посипуваме со миксот од семиња и печеме во загреана рерна 200 степени околу 25 минути.
Превкусна проја која одлично оди со чаша јогурт, или сирење и е совршен оброк за појадок.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови