Спанаќот се сецка ситно и се става во зовриена вода. Се остава да поврие уште 20 мин и во него се додава оризот. Се додава масло за јадење и зачин. И се вари додека не бидат сварени и оризот и спанаќот. И одкако ке се тргне од оган се додаваат 2 лаж. павлака.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови