Подготовка

1. Прво компирите ги лупиме и ги сечиме на кришки. Во тенџере ставаме вода и малку сол.
Од кога ќе почне да врие ги додаваме компирите. Нека варат така 3 минути.
2. За тоа време се соединуваат сите состојки во сад во кој ќе го печиме компирот. Одма го додаваме топлиот компир и промешуваме. Секое парче да биде убаво обложено.
3. Ставаме во загреана рерна и печиме околу 30 минути. Послужуваме како прилог.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани