1. Рибата се сече по желба, се одмрзнува, се посолува и се валка во брашното (измешани двата вида брашно). На загреан зејтин убаво се пржи од двете страни и се вади врз хартиена салфетка да се впие вишокот на мрснотија.

2. Пекарскиот компир го подготвив по следниот рецепт https://moirecepti.mk/post/пекарски-компир

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани