За љубителите на лук.

Прво го цедиме лимонот.
Ги чистиме чешнињата лук и магдоносот.
Во тесен и висок сад ги ставаме сите состојки, односно во неколку наврати со стапчест миксер ги соединуваме магдоносот, лимонот, лукот, маслиновото масло и зачините.
Сервираме во мал сад со поклопец.
Оставаме во фрижидер 30 минути за да се спојат вкусовите.
сервираме како прелив врз печена риба на жар, салати, печено месо....

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани