Начинот на подготовка на пралините е едноставен и брз...

1. Најпрво го топиме чоколадото со 3г.л. зејтин на пареа.
2. Потоа ги премачкуваме калапчињата со растопеното чоколадо, ги оставаме малку во замрзнувач, па пак ги премачкуваме уште еднаш.
3. Ја матиме слатката павлака и ја соединуваме со кремот како фил.
4. Ги полниме со филот од изматена павлака и крем, ја ставаме јагодата и дополнуваме со филот.
5. Ги премачкуваме со растопено чоколадо и оставаме да се стегнат во замрзнувач, па ги вадиме од калапчињата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови