Компирите се рендаат и се додаваат сирењето, шунката, кашкавалот, сол, црн пипер, вегета и ситно исечканиот магданос сето ова се меша(смесата како за плескавици). Се прават топчиња кои се валкаат во брашно, изматеното јајце и лебни трошки. Се пржат во врел зејтин. Супер мезе за пиво.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови