Ова е смеса за околу 10-тина пиперки, а и зависи од големината на пиперките.
Пиперките ги печеме. Потоа ги лупиме, вадиме држките и семките.
Посебната салама ја рендаме.Морковот го вариме и го сецкаме ситно.
Сето ова го мешаме заедно (без пиперките) со брашното, јајцето, урдата и сецкан магдонос.
Ги полниме пиперките со смесата.
Ставете сол ако урдата не е солена.
Секоја пиперка ја валкаме во брашното па во јајцето и пржиме на загреано масло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови