Палачинките ги правиме по сопствен рецепт. Состојките за полнење ги сечкаме и ги соединуваме. Ставаме од нив врз палачинките и ги виткаме. Ги редиме во тава. Изматените јајца со киселото млеко и ренданиот кашкавал ги мешаме, ставаме оригано и ги залеваме палачинките во тавата. Печеме на 200 степени во загреана рерна додека да поцрвенат.

Забелешка
Комбинирав и урда и сирење во полнењето. Киселото млеко ми беше домашно, па може да намалите ако користите купечко зошто тоа е малку повеќе влажно. Јас ги печев со затворен капак.

Пријатен апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани