Испечати

Потпечени солени палачинки

Потпечени солени палачинки

Состојки

  • 10 палачинки
  • За полнење
  • 150 гр салама
  • 150 гр сирење
  • 50 гр чајна или сланина
  • За прелив
  • 1 канче кисело млеко
  • 50 гр кашкавал
  • 3 јајца
  • прстофат оригано

Подготовка

Палачинките ги правиме по сопствен рецепт. Состојките за полнење ги сечкаме и ги соединуваме. Ставаме од нив врз палачинките и ги виткаме. Ги редиме во тава. Изматените јајца со киселото млеко и ренданиот кашкавал ги мешаме, ставаме оригано и ги залеваме палачинките во тавата. Печеме на 200 степени во загреана рерна додека да поцрвенат.

Забелешка
Комбинирав и урда и сирење во полнењето. Киселото млеко ми беше домашно, па може да намалите ако користите купечко зошто тоа е малку повеќе влажно. Јас ги печев со затворен капак.

Пријатен апетит!