Едноставно вкусно јадење, одличен прилог.

1.Компирите се дробат на крукчиња и се ставаат во зовриена солена вода да поварат на умерен оган 5 мин..
2.Тиквиците се дробат исто на крукчиња.
3.Во тава се ставаат добро исцедените компири и тиквичките. Се зачинуваат со зачини по вкус.Се попрскуваат убаво со маслиново масло.Се меша убаво и се става да се потпече во рерна на 200 степени околу 30 - 40 мин..
4.После тоа врема се вади тавата и се полева со смесата од разматени јајца со неутралната павлака.Малку се зачинува.Се враќа повторно во рерна додека порумени убаво, околу 15 мин..
Се послужува топло.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани