На плитка мрснотија се пржи кромидот додека стане стаклест. Се додава меленото месо и малку сол.Се пржи. Се додава мелениот црн пипер.
Се додава пиперта. Кратко се пропржува.
Се налева бујонот.
Се приклучува и златната мешавина. Се динста додека течноста испари.
Се додава ориганото. Филот е готов.

Во намрсен клап со пречник од 30 цм. се редат 5 те тортиљи, 1 оди в средина.За појасно видете на дополнителните фотографии.
Се распоредува кашкавал и преку него парчиња од еден патлиџан.
Врз тоа филот, па кругови од другиот патлиџан и остатокот од кашкавалот.
Се затвораат тортиљите.Се премачкуваат малку со мрснотија.

Се потпекуваат во загреана рерна на 200 степени околу 15 мин..

Се послужуваат топли.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани