1. Од сите состојќи се замесува меко тесто кое може да се обликува. Се обликуваат -се прават потковици. Се печат на 180С-10мин. Кога ќе оладат секој дел се потопува во растопено чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани