Испечати

Потковици

Потковици

Состојки

  • 300 гр брашно
  • 200 гр маргарин
  • 80 гр шеќер
  • 100 гр мелени ореви
  • 1 белка од јајце
  • 1 ванила
  • чоколада за декорација

Подготовка

1. Од сите состојќи се замесува меко тесто кое може да се обликува. Се обликуваат -се прават потковици. Се печат на 180С-10мин. Кога ќе оладат секој дел се потопува во растопено чоколадо.