Подготовка:

1. Во топлата вода ставаме квасец, шеќер и лажиче брашно. Промешуваме и оставаме да се активира.
2. Во вангличка се ставаат квасец, сол, масло и постепено се додава брашно. Се замесува меко тесто. Се покрива и се остава да се дуплира.
3. Потоа се дели на мали топчиња. Јас половина ги оставив како топчиња, половина ги направив долги форми. На секое лепче се става по малку посен мајонез. Со четка се размачкува по површината и се посипува сусам. Киснат 20 минути, па се печат во загреана рерна. Испечени се покриваат со чиста кујнска крпа, десетина минути, па се сервираат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани