Замесете тесто од брашното, водата, маслото и квасецот.
Од тестото развлечете правоаголна кора.
На долниот крај од кората во должина нанесете од филот подготвен од рендани јаболка, мелени ореви и рум.
Свиткајте го делот врз кој е нанесен филот во ролат 2-3 пати и пресечете ја кората во должина.
Така добиената лента со фил исечете ја на коси парчиња.
Истата постапка повторете ја се до горниот крај на кората.
Наредете ги колачите во подмачкан плех и оставете ги да стасаат, а потоа печете ги на 180 степени додека поруменат.
Топлите колачиња свалкајте ги во шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани