Подготовка:

1. Најпрво се става во длабок сад пивото, маслото, пецивото, ванилата и се меша со лажица. Потоа се додава гризот и брашното.
2. Се замесува тесто и се прават топчиња со големина на орев.
3. Во секое топче се става орев, бадем, локум, мармалад ....по желба и се редат топчињата во плехот од шпорет.
4. Се печат колачите на 200С-25мин. Се оставаат да оладат.
5. Шербетот се вари 7мин и на крајот се додава лимонот. Се попаруваат оладените колачиња.
6. На крајот се увалуваат во ореви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани