Гравот го вариме на вообичаен начин, со зачини кои ние ги сакаме.
Го процедуваме и оставаме да се излади.
Во еден сад ги соединуваме гравот, кругчиња ротквици, сецкан млад кромид, масло, лимонов сок , бибер, сол.
Промешуваме и оставаме да одстои 15 минути во фрижидер, па послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани