Одличен рецепт за розен торта со домашни розен кори посно и идеално за престојните празници. Потребно повеке време да се направат но вреди.
Се месо мазно тесто од сите состојки и се дели на 7 дела. Од секој дел на мрсна хартија се сучи многу танка кора и заедно со хартијата се става на плех да се печи кратко време(180степени околу 5мин) треба корите да останат бели) Се покриваат убаво и се оставаат да се изладат.

Се вари шербет од шеќерот, водата и ванилата. Откако ќе поврие 5мин се додаваат мелените ореви и чоколадото. Откако ќе се олади смесата се додава на 200гр изматен маргарин.
Секоја од корите се премачкува со филот освен последната. Се остава преку ноќ одозгора, се става мрсна хартија и нешто тешко за убаво да се спојат корите со филот. Наредниот ден се прелива со шеќерната глазура.
Шеќерна глазура-се мешаат сите состојки и се прелива тортата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови