Од состојките се замесува меко тесто и со помош на рацете директно се распоредува во намрсен плех. Потоа се филува. Прво се става кечап, доматно пире или домашна салца, оригано, печурки, прстени кромид, морков, печени излупени пиперки, маслинки и најодозгора се ренда растителен кашкавал за да ја спои пицата.По желба се додава сусам. Се пече во загреана рерна околу 15 мин

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови