Многу едноставна и вкусна чорба.

Подготовка:

1. Ставете го зеленчукот во тенџере, ставете, отприлика 1 и 1/2л вода и ставете го да се вари. Кога морковот и компирот ќе бидат сварени, измиксајте ги со рачен блендер.
2. Зачинете по вкус.  Jас ставив малку сув зачин, доста бибер и 1 ливче ловор. Ставете го маслото и нека повари уште неколку минути.
3. Во секој тањир ставете по неколку домашни кубети (пропржете сув леб на коцки) и неколку ливчиња малку испржена жалфија.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови