Испечати

Посна крем чорба со праз

Посна крем чорба со праз

Состојки

  • 1 парче поголем праз
  • 1 поголем компир
  • 1 морков
  • 1 чешниња лук
  • 50 мл масло

Подготовка

Многу едноставна и вкусна чорба.

Подготовка:

1. Ставете го зеленчукот во тенџере, ставете, отприлика 1 и 1/2л вода и ставете го да се вари. Кога морковот и компирот ќе бидат сварени, измиксајте ги со рачен блендер.
2. Зачинете по вкус.  Jас ставив малку сув зачин, доста бибер и 1 ливче ловор. Ставете го маслото и нека повари уште неколку минути.
3. Во секој тањир ставете по неколку домашни кубети (пропржете сув леб на коцки) и неколку ливчиња малку испржена жалфија.