1. На маслото се запржува ситно ренданиот морков
2. Во ова се додава зовриената вода и во неа се додава целиот зеленчук да се свари
3. Сварениот зеленчук се пасира во Чоперот Делимано и се враќа повторно во супата
4. Се додава во супата што врие 6 лажици од прашокот за супа кој содржи и хељда, просо и киноа
5. Откако ќе поврие и малку се згусне, се додава тараната и се вари супата уште десетина минути
6. Се служи со лимонов сок

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани