Испечати

Крем супа

Крем супа

Состојки

 • 1л вода
 • малку масло за готвење
 • 1 морков
 • 1 компир
 • 1 кромид
 • 1 лажица мешан сув зачин
 • 1 лажиче јадра сол
 • 4 лажици тарана
 • 2 лажици хељда
 • 1 лажица киноа
 • 6 лажици прашок за крем супа со мешан зеленчук и семиња

Подготовка

1. На маслото се запржува ситно ренданиот морков
2. Во ова се додава зовриената вода и во неа се додава целиот зеленчук да се свари
3. Сварениот зеленчук се пасира во Чоперот Делимано и се враќа повторно во супата
4. Се додава во супата што врие 6 лажици од прашокот за супа кој содржи и хељда, просо и киноа
5. Откако ќе поврие и малку се згусне, се додава тараната и се вари супата уште десетина минути
6. Се служи со лимонов сок