Прекрасен, вкусен колач кој ништо не губи од тоа што е посен, напротив.
Јаболката исчистете ги и изрендајте ги.
Во топлата вода ставете го шеќерот и промешајте да се истопи.
Потоа додајте ги и другите состојки и измешајте, сеќ убаво да се спои. Нека постои петнаесетина минути.
На тавата во кој ќе печете најпрво ставете хартија, сечканите ореви па ставете ја смесата.
Печете во загреана рерна на 200 степени петнаесетина минути, потоа намалете ја температурата на 180 и продолжете со печењето уште толку.
Кога ќе се олади, извадете го од тавата, извадете ја хартијата, исечете го на парчиња и нив вратете ги назад.
Сварете го шербетот, нека вари две-три минути и уште врел со лажица прелијте го колачот. Кога ќе се олади послужете го.
Рецептот е превземен од Гага во кујна.