Подготовка:

1. Во тавче на оган го ставаме маслиновото масло да се загрее. Кромидот ситно го сецкаме и го ставаме да се пржи. Лукот ситно го сецкаме и го додаваме во тавчето. Го додаваме меленото месо да се испржи. Ги додаваме солта, мешаниот сув зачин и црниот бибер.
2. Сос - Во длабока чинија ги ставаме сите состојки за сосот, промешуваме да се соединат состојките.
Тортиљата ја ставаме во чинија, ставаме 2 лажици од сосот и ја премачкуваме. На едната половина ставаме од месото, врз него ставаме кашкавал и кругови кисели краставички. Преклопуваме. Тортиљата ја ставаме на суво тавче на оган да се потпече од двете страни и да се растопи кашкавалот. Постапката ја повторуваме со преостанатите тортиљи. Послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани