Испечати

Полнети тортиљи

Полнети тортиљи

Состојки

 • 6 тортиљи
 • 300 гр мелено месо
 • 2 лажици маслиново масло
 • ½ главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • ½ лажиче сол
 • ½ лажиче мешан сув зачин
 • ¼ лажиче црн бибер
 • Сос
 • 4 лажици грчки јогурт
 • 2 лажици кечап
 • 2 лажици течност од кисели краставички
 • 1 лажица соја сос
 • 2 лажички сенф
 • ½ лажиче лук во прав
 • ½ лажиче кари
 • ½ лажиче оригано
 • 200 гр рендан кашкавал
 • 6-7 кисели краставички

Подготовка

Подготовка:

1. Во тавче на оган го ставаме маслиновото масло да се загрее. Кромидот ситно го сецкаме и го ставаме да се пржи. Лукот ситно го сецкаме и го додаваме во тавчето. Го додаваме меленото месо да се испржи. Ги додаваме солта, мешаниот сув зачин и црниот бибер.
2. Сос - Во длабока чинија ги ставаме сите состојки за сосот, промешуваме да се соединат состојките.
Тортиљата ја ставаме во чинија, ставаме 2 лажици од сосот и ја премачкуваме. На едната половина ставаме од месото, врз него ставаме кашкавал и кругови кисели краставички. Преклопуваме. Тортиљата ја ставаме на суво тавче на оган да се потпече од двете страни и да се растопи кашкавалот. Постапката ја повторуваме со преостанатите тортиљи. Послужуваме.