Се замесува тестото од сите состојки и се остава да нарасне. Се дели тестото на 2 дела и се сучи како правоаголник. На средината се става филот, а од страна се засекуваат двете страни и се превиткуваат накрсно. Се остава на нарасне и се премачкуваат плетенките со јајце и сусам. Се печи на 200степени 25мин. Излегуваат од ова тесто две плетенки. Пријатно!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови