На пиперките им ги отстануваме шишките и ги вадиме семките. Сирењето ситно го дробиме, а јајцата ги матиме со вилушка и ги додаваме на сирењето. Со оваа смеса ги полниме пиперките. Компирот го сецкаме на тенки кругови и со него ги затвораме пиперките. Тавата за печење ја намрсуваме со масло и во неа ги ставаме пиперките да се печат во загреана рерна, додека да поруменат. Се сервираат со домат исецкан на парчиња.
Добар апетит

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови