1.Се сецка кромидот на ситно и се пржи со масло, потоа му се додава меленто месо се пропржува и се додава оризот. Се зачинува со сол, вегета црвен пипер, црн пипер (по вкус) и со така пропрженото зајре се полнат пиперките
2.На крајот одкако ке се наполнат пиперките се затвараат со домат за да не испадне зајрето или по желба со тенко сечен компир.
3. се редат во земјена тава ....се додава вода измешана со два лазици доматано пире да ги покрие пиперките и се става во загреана рерна да се печат околу час и половина додека извари водата

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани