Едноставен, посен летен ручек. Прво модрите патлиџани ги миеме, им ги отстрануваме дршките и ги сечеме по должина секој на два дела. Ги издлабуваме им ја вадиме внатрешноста, ги посолуваме, ставаме малку зејтин и ги ставаме да се печат во рерна на 180 степени околу 15 минути колку да омекнат. За тоа време на тава запржуваме кромид, пиперка и морков. Потоа го додаваме и внатрешниот дел од модриот патлиџан исечен на коцки. Повторно запржуваме и ја додаваме и пченката. Посолуваме, додаваме свеж исечен босилок и накрај го додаваме и доматното пире од ДМБио. Со ова ги полниме малку запечените модри патлиџани. Одозгора ставаме кругови од исечен домат, врз нив босилок и ги враќаме во рерна уште 20 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови