Колбасите се сечат на парчиња долги 5 сантиметри. Кашкавалот се сечка на стапчиња.Секое парче колбас се засекува попречно, а потоа во просторот се ставаат стапчињата со кашкавал и се замотуваат во лист сланина.
Во тефлонска тава се загрева малку масло, се ставаат колбасите со сланината надоле за да се залепи.Се пржат убаво од сите страни да заруменат.
Може да се сервира со компири.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови