- Исецкајте го кромидот на поситно и ставете на малку масло да се пржи до негово застаклување и кога рабовите ќе почнат сосема малку да ја менуваат бојата, со решетка лажица извадете да се исцеди.
- Во веќе подготвеното пире додадете ги сите состојки, овкусете на сол, измешајте. Нека се добро спојат сите состојки. Од вас одредена големина вадете од пирето и на побрашнета површина формирајте сакате ќофте или плескавица, валкајте ги повторно во брашното и ставете на малку загреано масло да се пржат околу 4-5 мин. за кое време сте ги и превртеле.
НАПОМЕНА
- Ова можете да го подготвите и од пирето кое евентуално ви останало, јас го правам пирето така што го пасирам со преса сварениот компир, додавам на вкус и зависно од количината која ја приготвувам, млеко, путер - сето тоа го бркам на оган да се спојат млекото со пирето, да се стопи путерот, тргам на страна и тогаш го додавам јајцето, но постојано бркам. Понекогаш ставам и сирење или кашкавал во нив... но најповеќе ги сакаме вакви.
- Ако ги правите од остаток од пирето - пожелно да го малку подгреете како би полесно работеле со него.
- Ги валкам во пченкарно брашно.
- Најчесто до нив стои некој сос на база на кисела павлака или јогурт, кисели краставички... што не значи дека не одговара сезонска салата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани