1. Во тенџере се става млекото и во него се додава шеќерот и пудингот. Сето ова се вари како обичен пудинг. Во жешко се додава чоколадото, сечканите крем бананчиња и искршените плазма бисквити.Убаво се меша и се истура во калап бр26.Се остава да олади и се прелива со глазурата и украсува со слатка оавлака.На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани