Многу вкусни пица ролати. Филот може да го менувате во зависност од вкусот.
ПОДГОТОВКА
1. Во сад го ставаме брашното, го додаваме квасецот, солта, шеќерот и промешуваме.
2. Ги додаваме течните состојки-маслото, јогуртот и млакото млрко и замесуваме мазно нелепливо тесто. Оставаме тестото да надојде околу половина час.
3.Тестото го делиме на два дела од кои сучиме кори со дебелина од околу 8 мм.
4. Расуканите кори ги мачкаме со путер,па со кечап, наросуваме со оригано. Ги ставаме ленитите шунка и кашкавал и виткаме во ролат. Ги ставаме во плех обложен со пек хартија.
5. Ролатите ги оставаме да стасуваат уште околу половина час. Ги сечеме на парчиња со долшина од 6-7 сантиметри, ги мачкаме со разматено јајце и ги наросуваме со сусам. Згора ставаме и неколку парчиња путер кој му дава крцкавост и подобра арома.
6. Ролатите ги печеме во загреана рерна на 200 степени околу дваесетина минути.
ДОБАР АПЕТИТ!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови